Proces wydawniczy i praktyka tekstu(PWiPT)
Proces wydawniczy i praktyka tekstu został zaprojektowany jako kierunek o profilu ogólno- akademickim, obejmującym II stopień studiów.Ten kierunek studiów stanowi kontynuację prowadzonego przez Wydział literaturoznawstwa kierunku edytorstwo (st. lic.) i daje możliwość uzyskania tytułu magistra.
Zajęcia na kierunku Proces wydawniczy i praktyka tekstu prowadzone są głównie przez wykładowców zatrudnionych w Katedrze Literatury Polskiej i Rosyjskiej we współpracy z Wydawnictwem UKW. Przedmiotem ich zainteresowań naukowych jest nie tylko historia literatury, ale także kwestie teoretycznoliterackie i edytorskie. Badania oparte są na szeroko pojętym piśmiennictwie źródłowym (artystycznym i użytkowym). Odwołując się do najlepszych standardów, prowadzą zajęcia kształcące warsztat pisarski oraz umiejętności redagowania tekstów. W ramach pracy naukowej zajmują się edycją literatury dawnej i współczesnej, a wraz ze studentami edytorstwa analizują procesy tekstotwórcze wybranych utworów. Wykorzystują przy tym narzędzia tekstologii i edytorstwa.
Kierunek stanowi zarówno odpowiedź na dynamicznie zmieniający się rynek pracy, jak i na przemiany dokonujące się w obszarze humanistyki, otwartej na – określając to najogólniej – cyfrowy wymiar nowych mediów. Ścisłe kontakty ze współczesnymi wydawnictwami/agencjami wydawniczymi mają również przygotować do krytycznej oceny zjawisk literackich i kulturowych, dzięki czemu studenci gotowi będą do kształtowania potrzeb odbiorców i profilowania praktyk społeczno-kulturowych.